להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


שתף והזמן חברים
FacebookTwitterפורום סיורים- הודעות אחרונות

iPhone Supported
בצל פעלנו לאור יצאנו
לפני שנתיים בערך, נוצר קשר ביני לבין חברת 'חופית' – חברה עירונית לפיתוח התיירות באשדוד על מנת לפתח מספר סיורים בעיר אשדוד לקהל הרחב וכן לתיירים שעוברים דרך הנמל. האמת היא שהופתעתי מהפניה ובכלל. אני מכיר כמה אתרים ארכיאולוגיים באשדוד, אני מודע לחוף היפה והנקי שמושך אליו אלפי מטיילים בעונת הקיץ אבל לפתח סיורים באשדוד זה לא בדיוק הדבר הכי אטרקטיבי ומפתה עבור אנשים העוסקים בתיירות פנים בישראל. מאז עברו הרבה ספינות בנמל אשדוד ויצא לי להדריך לא מעט סיורים בעיר אשדוד שהיו די מוצלחים. סיורים אלו הוזמנו על ידי ארגונים ממשלתיים וחברות פרטיות שכבר ראו דבר או שניים ורצו לשנות ולטייל במקומות חדשים. התגובות היו מפתיעות גם לאלו שמתגוררים בסביבה.
אני מבטיח לכתוב כאן בעתיד הקרוב על העיר אשדוד ומה שהיא מציעה למטייל הישראלי אך היום אני רוצה לשתף אתכם בטעימות מסיור פיסול שהוא חלק חשוב מהסיורים באשדוד. מי שמסתובב באשדוד ובעיקר אלו הנוהגים בכבישי העיר בוודאי ראו פה ושם איזה פסל או אנדרטה שמוצבים בגאון בכיכרות או לצדי הכבישים. אני בטוח שגם חלק נכבד מתושבי אשדוד לא בדיוק יודעים על מה ולמה מוצב הפסל או המונומנט הנ"ל בכיכרות וברחובות העיר. האמת היא שגם אני נסעתי כמה פעמים בכבישים הרחבים והנוחים בקרבת הים ומעולם לא נתתי את דעתי למשמעות הפסלים הנשקפים מכל עבר. אני לא אגזים אם אכתוב שאשדוד היא עיר של אומנות איכותית זמינה לכולם. לחובבי אומנות ופיסול אשדוד היא גן עדן של מונומנטים שנבנו על ידי אמנים בעלי שם וכן על ידי ארגונים ופסלים פחות ידועים. בין האמנים ניתן למצוא שמות כמו : יגאל תומרקין, טניה פרמינגר, אדוארד דולקרט, עפרה צימבליסטה, מוטי מזרחי, בוקי שוורץ, יעל ארצי, זאב קרישר ועוד רבים וטובים. לכל פסל או אנדרטה יש משמעות הקשורה לתרבות, להיסטוריה או למורשת של העם היהודי לדורותיו. זה יכול להיות פסל לזכרו של חלל אשדודי שנפל במילוי תפקידו או אנדרטאות לספינות מעפילים שונות וזה יכול להיות פסל עצום בצורת עין שניתן לפרש אותו במאה דרכים שונות. 

ב9 לפברואר נחנכה באשדוד אנדרטה חדשה 'צל ואור' – "בצל פעלנו, לאור יצאנו". את האנדרטה יצר האמן ארי מוריס חיון לזכרם של חללי אניית המעפילים 'אגוז' אשר טבעו בדרכם לחופי ישראל, לזכרם של פעילי ארגוני המחתרות, הרוגי מלכות ואסירי ציון מצפון אפריקה ולכבודם של פעילי המחתרות שפעלו מטעם ה'מוסד' על מנת להעלות באופן בלתי לגאלי את יהודי צפון אפריקה לישראל. 
האנדרטה מורכבת משלושה חלקים נפרדים ומחלק מרכזי. שלושת החלקים מורכבים אחד ליד השני, והם עמוק בתוך האדמה. כאשר מתקרבים לאנדרטה נוכחים לראות שהחלקים לא נוגעים אחד בשני. מבחינה סימבולית, אפשר לקבוע ששלושת החלקים מייצגים את שלושת ארצות צפון אפריקה: מרוקו, תוניסיה ואלג'יריה, שהן הנושא באנדרטה "צל ואור", והחלק הרביעי מייצג ללא ספק את מדינת ישראל".
גובהה של האנדרטה: 9.25 מטר רוחבה 5 מטר. היא עשויה מפלדה ושוקלת 12 טון.

לא לחינם נקבע מיקום האנדרטה אל מול אנדרטה נוספת לזכר חללי ספינות המעפילים סטרומה ומפקורה שהוטבעו בדרכם לארץ (סטרומה-1941 ומפקורה- 1944) וגבו למעלה מ-1000 קורבנות, רובם פליטים יהודים משדות הקטל באירופה בזמן מלחמת העולם השנייה.
חללי ספינת המעפילים 'אגוז' הובאו למנוחות במרוקו ורק בשנת 1992 ולאחר מאמצים רבים בהם היה מעורב סם בן שיטרית יו"ר הפדרציה העולמית של יהודי מרוקו יצא לפועל המבצע החשאי 'איילת השחר' בו הוטסו עצמותיהם של חללי אגוז ונטמנו בהר הרצל.
באשדוד כבר קיימת אנדרטה לזכרם של חללי ספינת אגוז אך האנדרטה החדשה כוללת מוטיבים של ההעפלה מצפון אפריקה בכלל ופעילותם של פעילי המוסד במרוקו, טוניס ואלג'יר בפרט.

סיורים. אתר הסיורים של ישראל.  siyurimisrael@gmail.com 052-5110616   
לייבסיטי - בניית אתרים