להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


שתף והזמן חברים
FacebookTwitterפורום סיורים- הודעות אחרונות

iPhone Supported
זה הזמן לים המלח
עבור חלק גדול מאיתנו, להגיע לים המלח צריך סיבה מאוד טובה. זה יכול להיות נופש באחד מבתי המלון, הכרח לעבור בדרך מדרום לצפון ולהיפך או ביקור באתר מסוים שנמצא על כביש 90. כמב מאיתנו נוסעים לים המלח כדי לטייל בים המלח ? תודו שזה לא נשמע כמו "נוסעים לטייל בצפון". אזור ים המלח רווי באתרים שכדאי מאוד לבקר בהם, להכיר אותם ולהנות מנוף ואקלים מיוחדים שנמצאים רק כאן בישראל. לעניות דעתי, העונה הטובה ביותר לטיולים באזור ים המלח היא כמובן החורף. בחורף יש כאן הכל - מים בשפע ( בשטפונות לא תמצאו כמויות מים כאלה בכל הארץ ), מזג אוויר נעים, קצת שמש, קצת ים, אוצרות טבע, מעיינות חמים והמון מסלולים.
כמובן שחשוב מאוד להתמודד גם עם לא מעט בעיות שיש באזור הזה, להעלות מודעות ואולי גם להשפיע מעט.
אני ממליץ כאן על מספר אתרים מתוך רבים, נגישים ומתאימים לכל המשפחה. יחד עם זאת מטרת הכתבה הזו היא לגרום לנו למחות, לכתוב, להתריע ולנסות גם אם במעט להציל את מה שנשאר.

ביי ביי ים המלח

תארו לכם שמחר יסגרו את הבניאס, את חוף מציצים או אולי את עיר דוד. אתם יודעים מה ? תארו לכם שעקב בעיות בטיחות ותשתית יחליטו לסגור את הכותל המערבי. אתם מתארים לכם את הרעש התקשורתי ? הכתבות והתחקירים, מי אחראי ? מי צריך לשלם ? את מי צריך לחקור ? אני בטוח גם שראש הממשלה היה יוצא בפנים חתומות ורציניות ואומר שממשלת ישראל תעשה הכל בכדי להביא את האחראים לדין ותעשה כל שביכולתה לפתוח את האתר באופן מיידי. עכשיו תפסיקו לתאר. בואו נדבר עובדות ! בשנים האחרונות נסגרים עוד ועוד רצועות חוף בים המלח לביקור ובילוי. אם לא די בכך, עשרות דונמים של מטעי תמרים הושמדו, קטעי כביש ראשי נסגרו ונבנו דרכים חלופיות, שמורות טבע ייחודיות התייבשו והפכו מנווה מדבר לשממה ועזובה. חוף עין גדי המפורסם כבר סגור ומסוגר למעלה משנה ויהיה סגור לפחות בעשור הקרוב. תחנת הדלק של עין גדי מיותמת ללא דרכי גישה וכבר מזמן הפכה לאתר עזוב והיד עוד נטויה... אם הייתי כותב את זה לפני 10 שנים זה היה נשמע כמו חורבן סדום ועמורה, כמו צונאמי ישראלי או כמו תסריט בדיוני לאפוקליפסה. לצערי הרב זו לא רק מציאות אלא אסון טבע בסדר גודל עולמי שמשום מה מושתק ולא זוכה לכותרות ראשיות, ועדות חקירה או טיפול ראוי לאסון מסוג זה. האם זו סתם אדישות ישראלית טיפוסית או השתקה מכוונת של אחד מאסונות הטבע הגדולים בתולדות המדינה.
ים המלח נחשב לאחד מאתרי התיירות המוערכים ביותר בעולם בזכות מיקומו הגיאוגרפי, סגולותיו הרפואיות, הנופים המדבריים והאתרים ההיסטוריים החשובים המצויים לאורך חופיו. כאתר תיירות ממדרגה ראשונה ים המלח הולך ומאבד את קסמו. קו החוף מתרחק והופך להיות פחות ופחות נגיש והמקום הכמעט יחיד שניתן להגיע למים הוא אזור בתי המלון שלמרבה הצער גם הם בסכנת התמוטטות ( דווקא במקרה זה לא הבולענים הם שמאיימים על יסודות בתי המלון אלא מפעלי ים המלח )

בולעים את החוף

כולנו שמענו על תופעת הבולענים שמכלה אט אט את חופי ים המלח. כיצד נוצר בולען ? וכיצד ניתן למנוע את ההרס העצום של בקעת ים המלח ? האם בכלל ניתן לתקן או לעצור את ההרס הזה ?
הכל התחיל ביום שסגרו את סכר דגניה לצמיתות. נהר הירדן היה מקור המים העיקרי של ים המלח. יחד עם מי השטפונות, המעיינות ומי הגשמים שמר ים המלח על מפלס קבוע. למרות שטח האידוי העצום עדיין זרמו מים מתוקים והעלו את המפלס בכל חורף. 
המפעל הציוני ראה בכנרת את אחד ממקורות המים העיקריים של מדינת ישראל. ריבוי התושבים והתמעטות המים גרמו לסגירת סכר דגניה ולייבוש נהר הירדן. כתוצאה מכך ים המלח איבד את מקור המים העיקרי והמפלס החל לרדת בצורה דראסטית מידי שנה. אך לא רק מצפון באה הרעה על מפלס ים המלח. אם מצפון הופסק מקור המים אז מדרום החלו לשאוב מים מהאגם האומלל. מפעלי ים המלח מפיקים אוצרות טבע ממימי ים המלח. לשם כך הם בנו בריכות ענק מלאכותיות מדרום לים המלח. המפעלים שואבים את מי ים המלח ומעבירים אותם לבריכות הענק מדרום, מפיקים את האוצרות ומחזירים את המים חזרה. בתהליך זה מאבד ים המלח כמויות מים אדירות בעקבות הגדלת שטח האידוי של ים המלח והשימוש במים כחלק מתהליך ההפקה. האמת היא שיש מספיק מים בים המלח ואין סכנה ממשית שהים ייעלם אך ירידת המפלס גרמה לתוצאות הרות אסון על שפת הים. נסיגת מי המלח ניתקו את המגע בין המים המתוקים של מעיינות מדבר יהודה למי הים ובאין ואקום בטבע, מי המעיינות חלחלו לשטח שהיה פעם ים, המיסו את אדמת המלח מתחת לפני הקרקע ובכך יצרו מערות ענקיות שהלכו וגדלו עד שתקרתם התמוטטה. לפעמים התקרה הזו הייתה מטע דקלים, תחנת דלק, כביש או חבורת מטיילים.

להעלות את המודעות

הפתרון היחידי לבלום את התופעה הקשה או לעכב את התרבות הבולענים הוא להזרים מים והרבה מאוד לים המלח. אז מהכנרת כמובן לא תבוא הישועה אבל הועלו לא מעט פתרונות שהמכנה המשותף לכל הפתרונות הוא הרבה מאוד כסף. אם זה תעלת הימים של פרס, הזרמת מים מוטפלים, הפחתה משמעותית של השאיבה מהים או אם תרצו מילוי ים המלח עם דליים הכל זה עניין של כסף. השאלה היא לא מהיכן יגיע הכסף אלא יש לשאול האם מישהו בכלל רוצה באמת לפתור את הבעיה. אם נוציא מהמשוואה את חובבי הטבע, תושבי האזור ועוד כמה אנשים שאכפת להם הרי שלא נראה שבעיה זו נמצאת בראש סדר העדיפות של ממשלות ישראל בייחוד כאשר מעורבים בפתרון טייקונים כמו האחים עופר. אז מה עושים ? מעלים את המודעות !!! מטיילים, רואים, בוכים, כועסים ומעלים את המודעות הציבורית לפתרון דחוף ומיידי לפחות ברמת התוכניות. 

תצפית בולענים - כן. סיור בקרבת הבולענים - סכנה

האמת היא שדי קל למצוא את הבולענים, לעקוב ואף לצפות היכן יווצרו בולענים נוספים. צריך ללכת בעקבות המים המתוקים. הבולענים לעולם יהיו בקרבת מעיינות ובעצם באזורי נווה המדבר של ים המלח. זה אומר שהמקומות הכי יפים, הכי מתויירים והכי ירוקים הם הראשונים להיבלע לתוך האדמה.
נתחיל את הסיור העצוב שלנו לאורך כביש 90 מצומת בית הערבה ודרומה.
שמורת עין פשחה - נקודת אור קטנה
שמורת עין פשחה היא אולי נקודת האור הקטנה שלחופי ים המלח. למרות הפגיעה הקשה של השריפה הגדולה שכילתה צמחייה ייחודית ומיני חיים רבים לפני מספר שנים, השמורה עדיין מוכרת כנווה המדבר הגדול ביותר בישראל. התופעה הקשה של נסיגת קו החוף מגדילה למעשה את שטח השמורה וחושפת נביעות נוספות אך יחד עם זאת יש סכנה שהנביעות יתייבשו או ינדדו ממקומם הנוכחי. התופעה הזו מתרחשת לאורך כל החופים והיא זו שגורמת לסגירת החופים בגלל היווצרות הבולענים, אלא שבחופים הצפוניים עדיין לא נפערו בולענים בשל תנאי ההיווצרות שפחות קיימים באזור זה.

סלע ה-PEF

במחצית השניה של המאה ה-19 וכן בתחילת המאה ה-20 פעלו בארץ חוקרים רבים, ארכיאולוגים ואנשי דת במטרה לחקור, למפות וכמובן להגיע לממצאים ממש בארץ הקודש. הבריטים יוצגו ע"י ה- Palestine Exploration Fund או בקיצור ה- PEF. בשנת 1900 סימנו החוקרים את מפלס ים המלח שהיה מעל ל30 מטרים ממפלסו כיום. הסימון התגלה כאשר סללו את כביש 90. מאז סומן המפלס מספר פעמים. כיום אנו יודעים שבתחילת המאה ה20 המפלס ירד בסנטימטרים ספורים בשנה וכיום הוא יורד בלמעלה ממטר בכל שנה. לבאים מצפון אני ממליץ בחום ! לא לחפש את השלט המצביע על הסימון כיוון שלא ניתן להאט או לעצור בצד. הדרך הבטוחה היא לעבור את הסימון ולפנות פניית פרסה במקום בטוח בהמשך ואז לחנות אל מול השלט והסימון. על פי הסימון ברור לנו שמפלס הים נשק למצוקים שממערב לו והדרך להגיע בכדי לסמן את המפלס הייתה באמצעות סירה שהגיע ממזרח או מצפון.

חוף מצוקי דרגות - נודיסטים בלבד ?

חוף מצוקי דרגות הוא אחד המקומות הקסומים בארץ. חוף נקי ובתולי של ים המלח ובנוסף נווה מדבר ירוק, שופע בצמחייה נמוכה ובעצים המטילים צילם על מעיינות חמימים. האווירה רגועה וכייפית וההליכה לחוף היא טיול קצר בפני עצמו ( בחורף זה הרבה יותר נעים מחודשי הקיץ ), אלא שאליה וקוץ בה (לפחות עבור רובינו). החוף המרהיב הזה משמש בעיקר נופשים ישראלים ( וגם לא ) שתחביבם הוא רחצה ושהייה באתר בעירום מלא- הווה אומר - נודיסטים. אז אם זה מתאים לכם, אתם על הסוס ואם עירום בטבע זה לא כוס התה שלכם אז אם אתם רואים רכבים על הכביש אז תמשיכו בנסיעה ותחסכו את הביקור בחוף.   

עברתם את מצוקי דרגות ? אתם באיזורי הבולענים

מטיילים יקרים ! הבולענים היא תופעה הרסנית וקשה עבור ים המלח וחופיו אך יחד עם זאת, מראה הבולענים הוא מרהיב, מלא צבעים והשתקפות קריסטלית משהו. החל מאיזור מצוקי דרגות ואולי מעט קודם נתחיל לראות בולענים רבים לאורך החופים שמתחתינו. כלל ראשון לציידי הבולענים - טיול והימצאות בקירבת בולענים היא סכנה גדולה ולכן יש ללכת רק בשבילים סלולים ואני מתכוון ללכת בלבד !! השאירו את הרכבים על הכביש או בדרך סלולה ובטוחה ואל תנסו לרדת עם הרכב מהשביל הבטוח. מראה הבולענים הוא מרהיב גם כשצובים בהם מהכביש במפרצים שנועדו לחניית רכבים בלבד ! ישנם מסלולים שנכנסים לאיזורי הבולענים אך אם אינכם מכירים אותם אל תנסו. בקרו באתרים אלו עם מדריך מוסמך או שאלו את פקחי שמורות הטבע היכן בטוח לטייל. 

עינות קדם - מעיינות מרפא - משתכשכים גם בחורף

תופעת המים החמים שנובעים ממעמקי האדמה, עשירים בגופרית ומלחים ידועה לנו היטב בארץ וכן מאוד מוכרת לכיס שלנו. חמי טבריה, חמת גדר, חמי עין גדי, חמי יואב ועוד... כל אלה יצרו תעשיה שלמה סביב הנביעות ומזמינים אותנו לבקר, להנות ולשלם. אז הכירו את 'חמי חינם' - מעיינות חמים ובריאים לגוף ולנשמה ובחינם אין כסף. אז נכון, לא תמצאו כאן את המלתחות והחלוקים הלבנים, לא את חנויות הנוחות וגם לא בריכות קרמיקה מיוזעות. אבל יש יותר טוב מהטבע ? הנביעות של עינות קדם הם בתוליות ותחת כיפת השמים. אתם יכולים לראות ולחוש את הנביעות ולהנות מהם בכל שעות היממה. 
נחל קדם נשפך לים המלח ממצוק ההעתקים מגובה של למעלה מ300 מטרים. המים המתוקים עושים את העבודה ליצירת הבולענים אבל אל תטעו - מעיינות קדם אינם קשורים לזרימת הנחל. על פי תסקיר, מים אלו עולים מן האדמה בלחץ גדול ובדרך מאבדים לפחות מחצית מכמות המלח. טמפרטורת המים קבועה (42 מעלות ) והם ידועים בתכונות הטובות לגוף ולנשמה. מי המעיינות היוצאים מהאדמה זורמים לים המלח שנמצא במרחק קצר ואינם יוצרים בריכות שכשוך אך אנשים טובים בנו סכרים לאגירת המים בבריכות קטנות וכך תוכלו גם אתם להנות מהמים הרוויים בגופרית ובמלחים.
החלק הקשה באתר הזה הוא בעצם להגיע לשם. אין ירידה מסודרת מהכביש, הירידה הקיימת מסוכנת ויש מדרגה בין הכביש לדרך העפר היורדת לכיוון הנביעות. למגיעים מצפון, בערך 6 ק"מ אחרי מצפה שלם יש פירצה במחסום הפלדה של הכביש, פנו בזהירות ( אל תפנו ימינה אם אתם מגיעים מדרום אלא אם יש לכם רכב שטח ) והמשיכו בדרך העפר עד לנביעות.
חשוב מאוד : אל תתבלבלו בין בולען לבריכת השכשוך של הנביעות ואל תתקרבו לשטח הבולענים הסמוך

עין גדי - ההיית או חלמתי חלום

איזור עין גדי הוא האיזור הפגוע ביותר מתופעת הבולענים. מטעי תמרים שיובשו, כבישים שקועים והחוף הכי מוכר בים המלח שהיה ואיננו עוד. למרות זאת איזור עין גדי הוא איזור מתוייר שיש בו כמעט הכל. מסלולי הליכה מרהיבים בכל עונות השנה, אתרים ארכיאולוגיים, מעיינות חמים צימרים ובית הארחה. לטייל בעונת החורף בנחלי עין גדי זו חוויה כייפית. השמש נעימה, האוויר נקי וחיות הבר שבשמורה מסתובבות בהנאה. אם התמזל מזלכם אז אולי תזכו לתפוס שטפון, ממקום בטוח כמובן. 

מצדה

מהו האתר שמושך יותר מבקרים הכותל או מצדה ? אז כמובן שבכותל יש קצת יותר אבל הסיבה היא שלכותל נתוני פתיחה לא הוגנים. אתר חינם, נמצא במרכז ירושלים, פתוח 24 שעות והאתר שנחשב הקדוש ביותר ליהודים. במצדה, כל נתוני הפתיחה גרועים. שעות הפתיחה מוגבלות, זה חור בסוף העולם ( וגם במקום הכי נמוך בעולם ), מזג האוויר בקיץ הוא בלתי נסבל עד קשה מאוד ( היו כבר כמה מקרי מוות בעקבות החום ) ומי שיש לו פחד גבהים אז שיישאר בכותל כי הדרך הכמעט יחידה לעלות היא ברכבל. אבל מצדה והכותל חולקים כמה תכונות משותפות. הראשונה היא העובדה ששני האתרים נבנו על ידי אותו אדם, שניהם האתרים המתויירים ביותר בישראל ושני האתרים הם אתרי מורשת שמסמלים מצד אחר חורבן ומצד שני תקומה ותחייה.
אתר מצדה הוא אתר ארכיאולוגי שיש לא מעט דומים לו אך רק באתר הזה מה שעושה אותו לאתר ייחודי זה הסיפור שלו. לולא הסיפור שמספר לנו יוסף בן מתיתיהו על מה שהתרחש בו, האתר הזה לא היה הופך למה שהוא היום ולכן חשוב מאוד להגיע, להתרשם, לספר את הסיפור ולהתחבט בו כי יש בו הכל והכל עדיין כל כך אקטואלי. 

הברכות המלאכותיות של ים המלח - איזור בתי המלון

לא פעם כשאני נוסע בכביש 90 עם מטיילים ולפני שאני מספיק לספר להם על אזור המלונות אני שומע את השאלה המתבקשת : הכצעקתה ? מפלס ים המלח בירידה ? הרי כאן המפלס מגיע עד הכביש, לפעמים אפילו מרטיב את הכביש, היכן הבולענים ? תראו איזה ים יפה ומלא - הלוואי על הכנרת מפלס כזה מלא ! אבל אז אני כרגיל - משבית השמחות הלאומי - "חברים יקרים המקום הזה הוא לא ים המלח, המקום הזה הוא אחד הגורמים לנזק של ים המלח !! זה לא ים אלו בריכות מלאכותיות שנחפרו על ידי מפעלי ים המלח בכדי להביא לכאן מים מים המלח להוציא מהם את האוצרות ועל הדרך בנו כאן גם מלונות" אז חברים באו נבהיר מספר דברים : 1. האיזור הדרומי ליד המלונות וליד המפעלים זה אזור של בריכות מלאכותיות. בריכות אלו הם לא חלק מים המלח אלא תוספת שנחפרה בכדי להקל על ייצור האשלגן, המגנזיום ושאר האוצרות שמפיקים מהים. אגב, ואגב חשוב מאוד - הדבר היחידי שלא מפיקים כאן ואף נחשב למטרד מפריע ומזיק זה המלח  !!! המלח הרב שהמים מכילים כל כך מיותר עבור המפעלים שהם אפילו לא טורחים לטפל בו, להוציא אותו, או אפילו להחזיר אותו לבריכה הטבעית של ים המלח. אז מה שעושים איתו זה פשוט - מתעלמים ממנו, מניחים לו לשקוע בבריכות ובכך גורמים לעליית מפלס הבריכות ב-10 ס"מ לפחות בכל שנה. זול יותר להגביה את הסוללות המקיפות את הבריכות מאשר להתעסק עם החומר המיותר הזה. אלא שעליית המפלס גורמות נזקים עצומים לבתי המלון ומאיימים על יסודות המבנים שקרובים לחוף. שמעתי שזול יותר להעתיק את המלונות - כלומר, להרוס אותם, לבנות אותם במקום אחר ולפנות את האזור לעוד מים שידחו את הטיפול במלח.
יחידת ההסברה של מפעלי ים המלח יסבירו לכם בהתנשאות ובהצטדקות שלולא הם לא היו כאן מלונות ולולא הם לא היו כאן בריכות לנופשים הרבים מהארץ ומהעולם - והם צודקים הם רק שוכחים לציין שלולא הם המפלס בים הצפוני- כלומר בים הטבעי היה הרבה הרבה יותר גבוה והיהם היה מאבד פחות ופחות מים ואולי גם הבולענים לא היו נוצרים או שהתופעה הייתה נדחית בכמה עשרות שנים.
שאיבת המים מים המלח לטובת המפעלים גרמו ועדיין גורמים לירידה משמעותית במפלס המים. הסיבות העיקריות הם הגדלת שטח האידוי, איבוד מים בדרך והשארת המלח בבריכות הדרומיות. אז נכון שהם לא הגורמים היחידים ואפילו לא הגורמים היותר משמעותיים לירידת המפלס ולהיווצרות הבולענים אבל תאמינו לי - עשרות האחוזים שהם תרמו - זה המון !!
בשנים האחרונות חוייבו המפעלים לקצור את המלח בכדי להוריד את המפלס ולמנוע נזקים נוספים אך המלח מוערם ולא נעשה בו כל שימוש - הוא אפילו לא מוחזר לים הצפוני.

ישנו מרכז מבקרים במפעלי ים המלח - ניתן לתאם ביקור קבוצות בחינם אבל תאמינו לי - אל תאמינו לכל מילה שנאמרת שם !!! 

מעתה אמור : נוסעים לטייל בים המלח

חברים יקרים, קחו את ההמלצה הזו ברצינות - בחורף מטיילים בים המלח.
סיורים. אתר הסיורים של ישראל.  siyurimisrael@gmail.com 052-5110616   
לייבסיטי - בניית אתרים