להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


שתף והזמן חברים
FacebookTwitterפורום סיורים- הודעות אחרונות

iPhone Supported
כנסיות ומסגדים בעיר העתיקה
העיר העתיקה רוויה באתרים קדושים לשלושת הדתות המונואתאיסטיות. כנסיות רבות השייכות למגוון עדות בנצרות פזורות בכל רובעי העיר העתיקה וצריחי מסגדים רבים נשקפים מכל פינה. אלפי ישראלים פוקדים את העיר העתיקה מידי יום ולרוב אינם מבקרים במקומות או באתרים נוצרים ומוסלמים. ההלכה היהודית אוסרת על ביקור בכנסיות עקב האלמנטים של עבודה זרה והמסגדים בעיר העתיקה אינם מעודדים ביקור זרים ולפעמים אף אוסרים ביקורים כאלו.
פסקי הלכה של רבנים מכל המגזרים ביהדות וגם מטעם הרבנות הראשית אוסרים על יהודים לעלות להר הבית מכיוון שעל פי ההלכה צריך להיטהר לפני העליה להר וכיום בהיעדר בית מקדש איננו יכולים לקיים את ההלכה הזו. טענה נוספת היא שאיננו יודעים את מיקומו המדויק של בית המקדש ולכן יש חשש מהימצאות בשטח בית המקדש כאשר איננו טהורים על פי ההלכה.
בשנים האחרונות נשמעים קולות רבים מהציונות הדתית המעודדים עליה להר הבית במקומות שבהם יש וודאות שאין בעיה הלכתית.

 
למה לסייר בכנסיות ומסגדים ?
'סיורים' יוזמת ומעודדת סיורים בכנסיות, מסגדים ואתרים קדושים לנצרות ולאיסלם ממספר סיבות וטעמים.
הסיבה הראשונה היא בעצם היכרות והבנה של אוכלוסיות וקהילות ששוכנות דרך קבע בירושלים ובעצם כאילו תהום פעורה בינינו ובינם. היכרות עם התרבות והדת השונה שלעיתים הם הגורם לעימותים ולחוסר הסובלנות.
סיבה נוספת וחשובה לא פחות : רוב האתרים הקדושים לנצרות ולאיסלם יושבים על אתרים יהודיים מתקופות שונות. חשוב שיהודים דתיים, מסורתיים וחילונים כאחד יכירו ויבקרו באתרים שעד עתה הדירו רגליהם משם. 
פסקי ההלכה לגבי איסור כניסה לכנסיות יכולים להיות הגיוניים בכל כנסיה בעולם אך לא בכנסיות שנמצאות בתוך העיר העתיקה ועל הר הזיתים.
"אין שום סיבה שיהודים דתיים ידירו רגלם מאתרים נוצריים בירושלים בגלל הלכה כזו או אחרת שנכתבה לפני מאות שנים ובוודאי שלא כיוונה לכך. כל הכנסיות בירושלים יושבות על אתרים יהודיים כמו בתי כנסת, בתי קברות, ארמונות, חומות וכיוצא בזה" ( חיים אוחנה - מורה דרך ומנהל האתר )

סיור זה מיועד לישראלים שמעוניינים להכיר ולדעת את התרבות השכנה השונה, את ההיסטוריה של המקומות הקדושים ואת המציאות המורכבת במקומות אלו. 
סיורים. אתר הסיורים של ישראל.  siyurimisrael@gmail.com 052-5110616   
לייבסיטי - בניית אתרים