להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


שתף והזמן חברים
FacebookTwitterפורום סיורים- הודעות אחרונות

iPhone Supported
תל עזקא
מי שיסייר בתקופה זו בתל עזקא יוכל להבחין באוהלים ובמבנים של הארכיאולוגים והמשלחות הרבות שנמצאות על התל ועובדות במרץ באחת החפירות החשובות ביותר בישראל בתקופה זו. האמת היא שהתל הזה כבר נחפר בעבר על ידי ארכיאולוגים בסוף המאה ה-19 אך כעת עם הידע והטכנולוגיה המתקדמת יוכלו החוקרים והארכיאולוגים לחשוף את אחת הערים המקראיות החשובות ביותר בישראל.
עזקה הייתה עיר מקראית אמורית שנכבשה על ידי בני ישראל בכניסתם לארץ. על פי המסופר בתנ"ך בספר יהושוע קיבלו הישראלים סיוע אווירי לכיבוש העיר :

  • ויְהֻמֵּם יְהוָה לִפְנֵי יִשְׂרָאֵל, וַיַּכֵּם מַכָּה-גְדוֹלָה בְּגִבְעוֹן; וַיִּרְדְּפֵם, דֶּרֶךְ מַעֲלֵה בֵית-חוֹרֹן, וַיַּכֵּם עַד-עֲזֵקָה, וְעַד-מַקֵּדָה. 
  • וַיְהִי בְּנֻסָם מִפְּנֵי יִשְׂרָאֵל, הֵם בְּמוֹרַד בֵּית-חוֹרֹן וַיהוָה הִשְׁלִיךְ עֲלֵיהֶם אֲבָנִים גְּדֹלוֹת מִן-הַשָּׁמַיִם עַד-עֲזֵקָה--וַיָּמֻתוּ:  רַבִּים, אֲשֶׁר-מֵתוּ בְּאַבְנֵי הַבָּרָד, מֵאֲשֶׁר הָרְגוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, בֶּחָרֶב.
העיר עזקה ניצבת בגבול בין ממלכת יהודה לממלכת פלישתים. והקרב המפורסם ביותר עם הפלישתים נערך ממש כאן לרגלי עזקה כאשר בסיומו עורף דוד הצעיר את ראשו של גולית הפלישתי ובכך מסיים את הקרב בנצחון חשוב על הפלישתים. 
בסוף תקופת בית ראשון ממש לפני חורבנה של הארץ בידי הבבלים עומדת העיר הזאת עם ערים סמוכות נוספות ונלחמת כנגד הצבא הבבלי השועט לירושלים. הסיפור הזה לא מופיע בתנך אך הוא מתגלה לנו דרך תגלית חשובה מאוד שנמצאה לא הרחק מכאן באחת הערים הגדולות של תקופת בית ראשון : לכיש.
בלכיש באחד החדרים נמצאו מכתבים ( על חרס כמובן ) ובאחד מהם מופיע המשפט הבא :

כי אל משואות לכיש אנחנו שומרים ככל האותות אשר נתן אדוני, כי לא נראה את עזקה
משפט זה נחקר ופורש רבות על ידי ארכיאולוגים וחוקרים רבים בניהם ד"ר בני בגין שכתב ספר שלם על מכתבי לכיש.
הפירוש המקובל הוא שמגיני לכיש צופים אל עזקה ולא רואים את משואות העיר, כלומר הם אינם רואים כל סימן חיים מהעיר עזקה ולכן מגיעים למסקנה שהעיר עזקה נכבשה וכעת יגיע תורם.


בתקופה זו עוד יותר מעניין לבקר באתר בייחוד בעונת החפירות כיוון שעד עתה לא היה מה לראות באתר עצמו אבל התצפית מהאתר הייתה מרהיבה בייחוד כאשר מנסים להבין את המיקום ואת הסיפור המקראי על דוד וגולית. ע"פ המסופר בתנ"ך הקרב התרחש בין סכה ובין עזקה :
וַיַּאַסְפוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-מַחֲנֵיהֶם, לַמִּלְחָמָה, וַיֵּאָסְפוּ, שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה; וַיַּחֲנוּ בֵּין-שׂוֹכֹה וּבֵין-עֲזֵקָה, בְּאֶפֶס דַּמִּים.
כיום ניתן לראות ממש את מהלך החפירות ( בעונת החפירות כמובן ) ואולי לסחוט משהו מהארכיאולוגים העובדים במקום. 


 
סיורים. אתר הסיורים של ישראל.  siyurimisrael@gmail.com 052-5110616   
לייבסיטי - בניית אתרים